Gaziantep Otizm Spor Merkezi

Dopamin Spor Kulubu

Gaziantep Otizm

Özellikle 3 yaş itibariyle kendini göstermeye başlayan; ömür boyu devam ederek; bireyin iletişim kurmasına engel olan gelişimsel bozukluğa otizm denir. Otizm sözel ve sözel olmayan iletişimin kurulmasını engeller. Bu da bireyin gelişim göstermesine engel olur. Otizm tanısı günümüzde etkili bir düzeyde konulmaktadır. Bunun için birtakım testler uygulanmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında otizmde erken teşhis oldukça önemlidir. Elbette ki bu durum Gaziantep otizm hizmetleri için de geçerliliğini korumaktadır. Unutmamak gerekir ki otizm tanısının erken konulması sayesinde otizmli bireyler, hayata kazandırılmak noktasında önemli kazanımlara sahip olurlar. Burada uygun bir rehabilitasyon sürecinin uygulanıp uygulanmadığı da önem kazanmaktadır. Sizde  hizmetlerimizden detaylı bilgi almak için form doldurabilirsiniz.

 

Gaziantep otizm tanısı konusunda avantaj sahibi olan kentler arasında yer almaktadır. Zira şehirde bu alanda etkili bir düzeyde hizmet sunan merkezler mevcuttur. Tamda bu nokta otizmin etkili bir düzeyde tanısı için mutlaka bu alanda uzman olan bir rehabilitasyon merkezinin tercih edilmesi şarttır. Otizm nedeni tam olarak bilinemeyen rahatsızlıklar arasındadır. Genellikle bu tür rahatsızlıkları genetik kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Otizm rahatsızlığı kızlara göre erkeklerde daha fazla görülmektedir. Otizmli bireylerin yüzde 70’e yakınında zeka geriliğine rastlanmaktadır. Yüzde 10 kadarında ise üstün zeka özelliği vardır. Dolayısıyla otizmlerin rehabilitasyonunda her bir bireyin kendi durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Burada bireysel rehabilitasyon süreci devreye girmektedir.

Gaziantep Otizm Tanı Süreci Nasıl Gelişir?

Gaziantep özellikle otizm konusunda geniş kapsamlı bir hizmetin bulunduğu bir kent konumunda yer alır. Özellikle Gaziantep otizm tedavisi konusunda iddialı bir şehrimizdir. Elbette otizm tedavisinin etkili bir düzeyde yapılması için öncelikli olarak otizm belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Otizm belirtileri konusunda bilgi sahibi olmak; bu tür rahatsızlıkların erken dönemde tanısını da mümkün kılacaktır. İşte otizmin ön plana çıkan belirtileri:

 • Çevreye karşı ilgisizlik
 • İsmi söylediğinde bir tepki alınmaması
 • İnsanlardan ziyade cansız varlıklarla daha ilgilidirler
 • Bazı objelere karşı aşırı bir takıntı durumu geliştirirler
 • Özellikle öpme ya da sarılma gibi temaslardan kaçınırlar
 • Konuşma konusunda belirgin bir gecikme sorunu yaşanmaktadır
 • Akranlarıyla diyalog kurmaktan kaçınırlar ve onların oyunlarına da katılmazlar
 • Esprilere karşı duyarsızdırlar, acıya ve tehlikeli durumlara karşı da duyarsız kalabilirler
 • Çok kısıtlı bir göz temasının bulunması ya da hiçbir şekilde göz temasının bulunmaması
 • Düzen konusunda takıntı derecesinde hassas olabilirler ve rutinlerini bozmak istemezler
 • Sürekli aynı şeyleri tekrar etmekten hoşlanırlar ve konuşmayı bir iletişim biçimi olarak kullanmazlar
 • Sürekli bir şekilde tekrarlanan el çırpma, sürekli olarak öne ya da arkaya sallanma gibi hareketleri yaparlar

Görüldüğü üzere otizm belirtileri söz konusu olduğu zaman karşımıza farklı özellikler çıkmaktadır. Bu noktada otizm tanısının etkili bir düzeyde konulması için mutlaka bu belirtilerden en az 6 tanesinin tespit edilmesi gerekmektedir. Gaziantep otizm tanısı hizmetleri de bu ve benzer belirtiler göz önünde bulundurularak yapılmak durumundadır.

Gaziantep Otizm Tedavisi Hizmetleri

Otizm tedavisi gündeme geldiğinde erken teşhisinin ne kadar önemli olduğu gerçeğiyle karşılaşırız. Elbette ki bu durum Gaziantep otizm tedavisi hizmetleri için de geçerliliğini korumaktadır. Otizm tedavisinde temel amaç otizm tanısı konulan ve bireyin toplumsal hayata uyumunu kolaylaştırmaktır. Yine otizmli bireyin hem sosyal hem de bireysel yeteneklerinin geliştirilmesi; otizm tedavisinin en temel amacı olarak karşımıza çıkmaktadır. Otizm tedavisi için farklı teknik ve yöntemler uygulanmaktadır. Tanılar için detaylı bilgiye erişiniz. 

Gaziantep otizm tedavisi hizmetlerinde davranışsal eğitim anlayışının yanı sıra özel terapilerin de uygulandığı bilinmektedir. Burada uygulanması planlanan tedavi sürecinin bireye ve aileye uygun olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bu kapsamda konuşma terapisiyle motor yeteneklerinin arttırılmasına yönelik olarak özel terapilerin uygulandığı bilinmektedir.  Bu türden terapiler haricinde otizmli bireyin sosyal iletişim becerilerinin gelişmesine yönelik farklı terapiler de uygulanmaktadır. Ailecek yapabileceğiniz bir alan hazırlayan Gaziantep otizm ailece spor merkezi hizmetimiz de bulunmaktadır.

Otizm tedavisi sürecinde dikkat eksikliği ya da obsesif kompulsif bozukluk gibi farklı durumlar da ortaya çıkabilir. Bu tür sorunların tedavisi süreci son derece hassas olan  bir süreci beraberinde getirdiği bilinmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında Gaziantep otizm tedavisi söz konusu olduğu zaman karşımıza son derece profesyonel bir süreç çıkmaktadır. Bu sürecin başarılı bir şekilde yönetilmesi için ve mutlaka bu alanda uzman olan bir merkezden destek almak da şarttır!

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
1
Nasıl yardım edebiliriz?
Dopamin Spor Kulübü
Merhaba, size nasıl yardımcı olalım ?