Gaziantep Otizm Ailece Spor Merkezi

Gaziantep Otizm

Gaziantep otizm olarak sizlere hizmet vermekten gurur duyuyoruz. Otizm, erken çocukluk çağlarında gözlemlenen önemli bir nöro-gelişimsel bozukluktur. Otizm bir spektrum bozukluğu ya da yaygın gelişimsel bir bozukluk olarak da isimlendirilir. Bazen çocuklarda göz kontağı kurmada zorluk, odaklanma sıkıntıları gibi problemler ile çok erken dönemlerde kendini gösterebilir. Bazen de normal giden gelişimin gerilemesi şeklinde kendini gösterir.

Sizlere Gaziantep otizm olarak kurumsal kimliğimiz ve otizm konusunda uzman ve tecrübeli kadromuz ile hizmetler vermekteyiz. Önceliğimiz erken tanı ve tedavinin içerisinde olabilmektir. Bu çocuklarımızı erken çocukluk döneminde tespit edebilmek ve eğitimlerimizle hayata kazandırmak amacı ile çalışıyoruz.

Gaziantep Dopamin Spor Kulübü otizmli özel bireylerin spor aktiviteleri yapmaları konusunda etkili faaliyetlere imzasını atmaktadır. Böylece otizmli özel bireylerin daha kaliteli bir şekilde yaşam sürmeleri konusunda onlara destek olmaktadır. Elbette ki otizm konusunda erken teşhis her zaman beraberinde önemli kazanımları getirmektedir. Bu kapsamda otizm belirtileri konusunda bilgi sahibi olmak da gerekmektedir.

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Otizm, çocuklarda çok hafif belirtilen gösterebileceği gibi birçok belirtisi bir arada da olabilir. Bu nedenle belirtileri açısından geniş bir spektruma sahiptir.

 1. Sosyal iletişim bozukluğu:

 Bu gruptaki çocuklarda kendi halinde olma eğilimi vardır. Kendi isimleri ile seslenildiğinde tepki vermeyebilir.  Az iletişimde bulunmayı ya da hiç iletişim kurmamayı tercih eder.  Sessiz sakindir. Parmak ucu ile yürümesi olabilir. Yaşıtları ile oynamaya ilgisi yoktur. Konuşmada gecikme ya da zamanında konuşsa da konuşmasında geri kalma gözlemlenebilir.  Başlangıçta bir kaç kelime söyleyip daha sonra tamamen konuşmayı kesebilir.  Söylenen kelimeleri çok fazla tekrar edebilir.  Zamirleri yanlış kullanabilir.

 1. Sınırlı ilgi alanı, tekrarlayan hareketlere aşırı ilgili olma:

Bu grupta da rutin olan davranışlara hareketlere aşırı bir bağlılık gözlemlenebilir. Kendi etraflarında dönmeyi, kendi kendilerine çeşitli yönlere sallanmayı, herhangi bir hareketi sürekli tekrar etmeyi tercih edebilirler. Seslere aşırı hassasiyetleri olabilir. Bazı tatlara, kokulara da çok hassas olabilirler ve huzursuzluk gösterebilirler. Çamaşır makinesi çalışırken izleme gibi dönen şeylere ilgisi fazla olabilir.

Otizm’de Tanı Nasıl Konulur?

Otizmde tanı için kullanılan herhangi bir tahlil ya da görüntüleme yöntemi mevcut değildir. Daha çok aileler 1-2 yaş civarı göz teması kurmaması, ilgisiz olması gibi durumlardan şüphelenerek doktora ya da bir merkeze başvururlar. Uzman tarafından iyi bir klinik gözlem ve değerlendirme ile tanı konulur. Gelişim basamaklarına göre yapılacak testleme ile çocuğun iletişim becerileri, dikkati, algısı ve çevreye duyarlılığı değerlendirilir. Gaziantep otizm kurumunda ön değerlendirme yapılan çocuklarımız ihtiyaç duyulması halinde doktora tanı için yönlendirilmektedir.

Otizm erkek çocuklarda kız çocuklarına kıyasla daha sık görülmektedir. Yıldan yıla daha fazla bireye otizm tanısı konulmaktadır.  Bunun nedeni olarak da daha bilinçli kişilerin çocuk sahibi olması, farkındalığın her geçen gün daha da artması gösterilebilir. Hafif belirtileri dahi dikkate alıp mutlaka bir uzmana başvurulması gerekir. Otizm tanısı konulduktan sonra otizmli bireyin toplumsal hayata uyum sağlamaları için etkili bir çalışma ortaya konulmalıdır. Gaziantep Dopamin Spor Kulübü de otizmli özel bireylerin başarılı bir uyum sürecine dahil olmalarına katkı sunmaktadır.

Gaziantep Otizm’de Siz Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ailelerin dikkat edeceği durumları Gaziantep otizm olarak sizlere sıralamak istiyoruz.

6-9 ay arasında nelere dikkat edebiliriz?

 • Çıkardığı sesler takip etmeli ve babıldama seslerin varlığını gözlemlemelisiniz.
 • İsimi ile seslenildiğinde size bakmasına, yönelmesine dikkat edin,
 • Göz teması var mı?
 • Gülümsemenize gülümseme ile karşılık veriyor mu?
 • Kucağa gelmeye hevesli mi? ya da yabancıları kucağa gitme konusunda yadırgayıp reddebiliyor mu?
 • Bazı oyuncaklara ya da nesnelere aşırı ilgili olması, takıntılı olması durumları dikkat edilmesi gereken durumlardır.

1 yaş ve sonrasında ise

 • Gelişimi normal devam etmiş ve belirli bir zaman sonra ilgi azalmış olabilir.
 • Oyuncağını getirip sizinle oyun oynama isteği olmayabilir.
 • İletişim eksikliği
 • Kız çocukların evcilik kurmaması,
 • Erkek çocukların oyuncak arabanın tekerleğini sürekli döndürmesi şeklinde tekrarlayan davranışlarına dikkat etmek gerekir.

Gaziantep otizm ön tanı tedavi protokolleri, konuşma için eğitimcileri, dil konuşma terapistleri, duyu bütünleme terapistleri ile bu alanda bütüncül çalışmalar yapmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında Gaziantep Dopamin Spor Kulübü otizmli bireylerin günlük hayata daha etkili bir düzeyde uyum sağlamaları için onlara etkili bir seviyede ortam hazırlamaktadır.Eğitimlerimizi Görmek isterseniz youtube kanalımıza abone olmanızı rica ediyoruz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp

• Hizmetlerimiz

Dopamin Spor Kulübü

Siz de spor performansınızı arttırmak, ideal kilonuza ulaşmak, beslenme alışkanlıklarınızı kontrol altında tutmak ve diyetisyenimizden spor beslenmesi ve diyet konusunda profesyonel bir destek almak istiyorsanız geç kalmadan Dopamin’e gelin, sağlıkla kalın.

Bize Ulaşın

7/24 Bize Ulaşabilirsiniz.
0543 687 2727

Diyetisyen Galeri

Dopamin Spor Kulübü İletişim

Gaziantep'te hizmet verdiğimiz Otizmli çocuklarımız için Dopamin Spor Kulübü'nü aramaktan lütfen çekinmeyin. Size bir telefon kadar yakınız !

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
1
Nasıl yardım edebiliriz?
Dopamin Spor Kulübü
Merhaba, size nasıl yardımcı olalım ?