Özel Çocuklar (Down Sendromu)

Özel Çocuklar (Down Sendromu)

Özel Çocuklar (Down Sendromu)

Özel Çocuklar (Down Sendromu)

Down sendromlu küçük yaştaki bireyler özel çocuklar(down sendromu) olarak adlandırılır. İsminden de anlaşılabileceği gibi kendilerine has özellikleri mevcuttur. Günümüzde her ilimizde birçok rehabilitasyon merkezleri vardır. Dolayısıyla çocuklar kolay bir şekilde eğitim alabilmektedir. Eski zamanlarda bu kadar kolay değildi. Fakat gelişen teknoloji sayesinde imkanları çok fazlalaşmıştır.

Bebeklerin doğmadan önce down sendromlu olmasını engellemek maalesef mümkün değildir. Fakat anne karnındayken yapılan testler sayesinde kromozomlarında sorun olup olmadığı tespit edilebilir. Böyle bir durumla karşılandığı zaman anne adayının onayıyla hamileliği sonlandırma imkanı bulunmaktadır. Bu karar tamamen kişilerin düşüncelerine kalmıştır. Eğer kendilerini o bebeğe karşı normalden fazla emek verecek kadar güçlü hissetmiyorlarsa aldırmak doğrudur. Aksi takdirde çocuk birçok sorun karşısında yalnız olacaktır.

Down sendromlu bireylerin günümüz koşullarında sosyal toplumsal hayata etkili bir düzeyde uyum sağlamaları konusunda farklı etkinliklerin devreye girdiği bilinmektedir. Bu noktada down sendromlu bireylere özel farklı etkinliklerin devreye girdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu noktada down sendromluların erken dönemde rehabilitasyon sürecinin içerisinde yer alması, onların kendilerinde var olan yeteneklerini ortaya koymalarını da mümkün hale getirmektedir.

Down Sendromu Çeşitleri

Belli başlı çeşitleri vardır. Hepsinin temeli aynıdır. Fakat ufak tefek değişikler mevcuttur. Bu çeşitlerin olmasına neden olan değişikler aşağıda açıklanmıştır.

1.Translokasyon

Down sendromlu kişilerin yaklaşık yüzde 5’ini oluşturur. Bu çeşitte 21.kromozomun herhangi bir kısmında kopma gerçekleşir. Ardından kopan kısım diğer kromozomlardan birine yapışır. Translokasyondown sendromu çeşitleri arasında tek kalıtımsal olabilen seçenektir. Anne ya da baba taşıyıcı ise çocuklarında görülme olasılığı büyüktür. Çocuklarda görülmesi annenin taşıyıcı olduğu durumlarda daha yüksektir.

  1. Mozaik

Bu çeşitte hücrelerin bir bölümü 46 diğerleri ise 47 kromozom taşır. Diğer down sendrom gruplarındaki kişilere göre zeka seviyeleri daha yüksektir.

  1. Trisomy 21

En çok görülen çeşittir. 21.kromozom sayısı bir adet fazladır. Kalıtsal olabilmektedir. Dolayısıyla başka hamileliklerde de görülme oranı yüksektir. Bu down sendrom çeşidi genellikle döllenme esnasına meydana gelir.

Down sendromlu çocukların konuşmaları diğerlerine göre oldukça geridir. Genellikle 2 yaşından sonra konuşmaya başlarlar. Kaslarında gevşeklik sorunu olduğu için bebekliklerinin 2.ayında fizik tedaviye başlamaları faydalı olacaktır. Erken tedavi sayesinde kasların güçlenmesi daha hızlı gerçekleşecektir. Ayrıca gevşeklik oranları oldukça azalacaktır.

Down Sendromlu Çocuklarda Sık Görülen Hastalıklar

Kromozom eksikliklerinden dolayı bazı rahatsızlıklara olan yatkınlıkları yüksektir. Aşağıda bunlar açıklanmıştır.

  • Kalp rahatsızlıkları
  • Görme bozuklukları
  • İleri yaşlarında Alzheimer
  • Uyku apnesi
  • İşitme sorunları

Down sendromlu kişilerin tedavilerinde ergoterapinin yeri oldukça büyüktür. Psikolojik, fiziksel ve sosyal durumları için çözümler oluşturularak yardımcı olunur. Asıl hedefleri bu özel bireylerin en üst düzeyde bağımsızlığı sağlamaktır. Ayrıca yetenekleri olan alanları bulup geliştirmeye de katkıda bulunur. Yani ergoterapistlerin özel çocuklar (down sendromu) üzerinde emekleri çoktur. 

Down Sendromlularda Tercih Edilen Kilo Verme Yöntemi

Bu özel gruptaki çocukların doyma dürtüleri yoktur. Dolayısıyla çok yemek yediklerinden dolayı kiloları fazladır. Zayıflamaları için genellikle akupunktur işlemi gerçekleştirilmektedir. İğnesiz sadece lazer aracılığıyla metabolizma uyarılır. Düzenli alınan az seans sayısıyla kolay bir şekilde kilo vermeleri sağlanır. Ayrıca bu yöntem özel çocuklar (down sendromu) iştahlarının düzenlenmesine de yardımcı olur. Alacakları fiziksel terapilerle hareket etme kapasiteleri arttırılır.

Özel Çocuklar ile İlgili Bakım Önerileri

Diğer çocuklara göre bakımlarına daha özen gösterilmesi gerekir. Doğumdan itibaren düzenli olarak sağlık kontrolleri yapılmalıdır. Hastalıklarının erken belirlenmesi çok önemlidir. Bu sayede tedavilerinin başarılı oranı yükselir. Her bebekte olduğu gibi emzirmenin önemi çok büyüktür. Annede süt sorunu yoksa çocuklarını emzirmeleri onlar için fayda sağlayacaktır. Oyuncak seçerken bazı unsurlara dikkat edilmelidir. İlgilerini çekecek ve yetenekleri geliştirecekler seçilmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca dikkat geliştirici setleri kullanmak birçok yarar sağlayacaktır.

Özel eğitim ve terapiler alarak sosyal yaşantıya hazırlanırlar. Okuma yazmayı yaşıtlarına göre daha geç öğrenilirler. Sonuç olarak öğrenmeleri olumludur. Hatta lise ve üniversite eğitimlerini tamamlayabilirler. Her ırkta olabilirler. Yani bir ırka ait farklılık değildir.

Eski dönemlerde özel çocuklar (down sendromu) ortalama olarak 10 yıl yaşamaktaydı. Fakat gelişen teknoloji ve ilaçlar sayesinde günümüzde yaklaşık 50-60 yıl gibi uzun bir zaman yaşayabilmeleri mümkündür.Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp

• Hizmetlerimiz

Dopamin Spor Kulübü

Siz de spor performansınızı arttırmak, ideal kilonuza ulaşmak, beslenme alışkanlıklarınızı kontrol altında tutmak ve diyetisyenimizden spor beslenmesi ve diyet konusunda profesyonel bir destek almak istiyorsanız geç kalmadan Dopamin’e gelin, sağlıkla kalın.

Bize Ulaşın

7/24 Bize Ulaşabilirsiniz.
0543 687 2727

Diyetisyen Galeri

Dopamin Spor Kulübü İletişim

Gaziantep'te hizmet verdiğimiz Otizmli çocuklarımız için Dopamin Spor Kulübü'nü aramaktan lütfen çekinmeyin. Size bir telefon kadar yakınız !

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbeti Başlat
1
Nasıl yardım edebiliriz?
Dopamin Spor Kulübü
Merhaba, size nasıl yardımcı olalım ?