Down Sendromu Özel Eğitim

Down Sendromu Özel Eğitim

down sendromu

Down Sendromu Özel Eğitim

Her insan 46 kromozom ile duymaz. Down sendromu olan hastaların 47 kromozomu bulunur. Down sendromu özel eğitim çalışmaları ile birlikte; down sendromu hastalığı olan kişiler daha güçlü olurlar. Genel olarak down sendromu olan kişilerin algılama yetenekleri tam olarak gelişim sağlayamıyor. Yaşıtlarına göre algı yetenekleri yaşıtlarına göre geriden geliyor. Bu durum eğitim çeşitleri ile; algı yeteneğindeki fark en aza indirilebilir.

Down sendromlular için özel eğitimler genel olarak sürekli sunuluyor. Onlar için eğitim doğdukları gün başlar. Sonraki süreç içerisinde de sürekli olarak gelişimlerinde eksiklikleri tamamlanmaya çalışılır. Anne babaların en büyük hataları down sendromlu çocukların eğitimlerine geç başlatmaları oluyor. Çünkü onlar için eğitim; ne kadar erken başlar ise normal yaşam o kadar kolay oluyor.

Özellikle özel eğitim hizmetlerinin gelişim göstermesi özel çocukların da nitelikli bir düzeyde toplumsal hayatın içerisinde yer almasını mümkün kılmaktadır. Down sendromlu bireylere özel hazırlanmış olan eğitim – öğretim ortamının onların kendi yeteneklerini geliştirmelerini de mümkün kılar. Böylece down sendromlu bireyler de etkili bir düzeyde toplumsal hayatın içerisinde yer almaya başlarlar.

Down Sendromu Özel Eğitim Süreci

Günümüzde herkesin eğitim öğretim hakkı vardır. Down sendromlu çocuklarında eğitim hakları bulunuyor. Fakat onlar normal eğitim süreci için uygun değildirler. Bu yüzden de down sendromu özel eğitim süreçleri yer alıyor. Özelliklede özel eğitim sürecinde down sendromlu çocuklar; kendilerini daha net ifade ediyorlar. Down sendromdan kaynaklı olan sorunları yenebilme yeteneğine sahip oluyorlar.

Down sendromlular için özel eğitim sürecinde asıl amaç; kaynaştırma oluyor. Down sendromlu olan çocuk toplum ve yaşıtları ile birlikte yaşamayı öğreniyorlar. Aynı şekilde toplumda down sendromlu çocuk ile yaşamayı öğreniyor. Çünkü down sendromlular için kabul görülmek çok değerlidir.

Özel eğitim sürecinde down sendromlu çocuk belirli bir süre sonra yaşıtlarındaki normal çocuklar ile vakit geçirilmesi sağlanır. Down sendromlular için bu süreç çok önemlidir. Anne ve babaların bu süreçte onlarla olması gerekiyor. Çünkü down sendromlular toplumda yanlarında birilerini görmek isterler.

Down Sendromu Özel Eğitim Sonrası

Down sendromlular için son zamanlarda özel eğitin çeşitleri daha çok ön planda yer almaya başladı. Genel olarak down sendromu özel eğitim döneminde öğretmenler birebir ilgilenmek isterler. Böylece çocuklar bu süreç içerisinde normal gündelik yaşama daha kolay hazırlanırlar. Down sendromlular için özel eğitim sonrası; ikinci bir hayat gibi bir durumdur. Çünkü özel eğitim sürecinde gösterilen davranış çeşitlerinin devamının gelmesi gerekir.

Down sendromlu bireyler özel eğitim sonrasında başlarda toplumda yer almaktan çekinirler. Çünkü artık öğretmenleri yoktur. Eğitim süreci kapanmıştır. Bu aşamada devreye aileler giriyor. Down sendromluların toplumdaki yerlerini kaybetmemeleri için çalışmalılar. Onları toplumdan ayırmamaları gerekir. Böylece down sendromlu bireylerde; öğretmenleri olmadan toplumda yaşayabileceklerinin farkına varırlar.

Down Sendromu Özel Eğitim Nereden Alınır?

Günümüzde down sendromlular için özel eğitim çeşitleri her zaman sunuluyor. Devlet tarafından özel eğitim süreci yer alır. Özel kurumlara tarafından da özel eğitim süreci yer alır. Genel olarak her iki sürecin değerlendirilmesi gerekir. Down sendromlu çocuklar için eğitim daha çok değerlidir. Yalnız bu süreçlerin aile çocuk okul üçlüsü tarafından sürdürülmesi gerekiyor.

Devlete down sendromlu çocukların ailelerine ayrı özel eğitmenler ile temel eğitim olanağını sağlar. Fakat bu süreç genellikle down sendromlu çocuk için yetersiz kalıyor. Bu yüzden de ek olarak özel kurumlardan eğitim alınır. Alınan eğitimlerin uygulanma süreci ile down sendromlu çocuk toplum var olabiliyor.

Down Sendromu Olan Kişiler Çalışabilir Mi?

Genel olarak down sendromlu çocuklara özel sektörde iş verilmiyor. Fakat normal de eğitim sürecini tamamlamış down sendromlu bireylerin özel sektörde yapabilecekleri işler vardır. Devlet bu konuda bazen firma ya da işletmelere yardımcı oluyor. Down sendromu özel eğitim hizmetleri gündeme geldiği zaman karşımıza son derece hassas olan bir süreç çıkar.

Günümüzde toplum tarafından kabul görülmüş down sendromlu bireyler çalışıyorlar. Onlar down sendromu özel eğitim süreçlerini başarılı şekilde tamamladıkları için toplumda yer almaya da hazırdırlar. Çoğu zaman bir yerde tek çalışmaları önerilmez. Ama kalabalık iş ortamlarında diğer personellerin yarımları ile pratik olarak çalışmaları uygundur.

 

Gaziantep otizm okulları hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Böylece tam da aradığınız kalite standartlarına sahip bir kurumla iletişime geçme fırsatını yakalarsınız!

Gaziantep Jimnastik yazımızı okumak ister misiniz?  
Sosyal Medya Kanalından Takipte kalınız…

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp

• Hizmetlerimiz

Dopamin Spor Kulübü

Siz de spor performansınızı arttırmak, ideal kilonuza ulaşmak, beslenme alışkanlıklarınızı kontrol altında tutmak ve diyetisyenimizden spor beslenmesi ve diyet konusunda profesyonel bir destek almak istiyorsanız geç kalmadan Dopamin’e gelin, sağlıkla kalın.

Bize Ulaşın

7/24 Bize Ulaşabilirsiniz.
0543 687 2727

Diyetisyen Galeri

Dopamin Spor Kulübü İletişim

Gaziantep'te hizmet verdiğimiz Otizmli çocuklarımız için Dopamin Spor Kulübü'nü aramaktan lütfen çekinmeyin. Size bir telefon kadar yakınız !

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbeti Başlat
1
Nasıl yardım edebiliriz?
Dopamin Spor Kulübü
Merhaba, size nasıl yardımcı olalım ?