Down Sendromu Gaziantep

Down Sendromu Gaziantep

down sendromu

Down Sendromu Gaziantep

down sendromu

Down Sendromu Gaziantep

Down sendromu bireylerin hayatlarını son derece zorlaştıran bir rahatsızlık olarak ömür boyunca devan eden bir hastalıktır.  Down sendromu hastalığı genetik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalık çeşididir. Down sendromu Gaziantep bölgesinde birçok down sendromlu bireylere, çocuklara rehabilitasyon hizmeti verilmektedir.  Dünya üzerinde 6 milyonun üzerinde down sendromlu kişi bulunmaktadır. Down sendromu en basit tanımıyla gen bozukluğu olarak tanımlanmaktadır.

Bu genetik bozukluğu sahip bireylerin kromozom sayılarında farklılıklar mevcuttur.  Trizomi 21 sendrom konusunda günümüzde birçok araştırma yapılmaktadır. Ancak yapılan araştırmalarda hastalığın tam olarak neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. Genel olarak geç yaşlarda anne olan kadınların bebeklerini Trizomi 21 sendromlu doğacına dahil bir kanı vardır. Ancak bu kanı herhangi bir bilimsel veriyi yansıtmayan askıda bir kanıdır.

Gaziantep down sendromu merkezi gündeme geldiği zaman karşımıza farklı alternatif seçenekler çıkar. Elbette ki down sendromlu bireylere yönelik rehabilitasyon sürecinin mutlaka profesyoneller tarafından sunulması şarttır. Tam da bu noktada down sendromu Gaziantep şehrinde geniş kapsamlı merkezler sayesinde nitelikli bir düzeyde aktivitelerin yapıldığı bir durum olarak karşımıza çıkar.

Down Sendromu Gaziantep Belirtileri Nelerdir?

Down sendromuyla doğan çocuklarda hastalığı taşıdığına dair birçok belirti bulunmaktadır. Down sendromu Gaziantep şehrinde oldukça yaygınlık gösteren bir şehir konumundadır. Bu hastalığı taşıyan kişilerin yüzleri yuvarlıktır. Aynı zamanda yüz bölgelerinde basıklık bulunmaktadır. Boyun bölgeleri oldukça kısadır, dolayısıyla göze kolayca çarpmaktadır.

El ve ayak parmakları son derece kısadır. Ense boyları çok fazla kalınlık göstermektedir.  Trizomi 21 sendromlu kişilerin gözleri çekik şekildedir. Boyları yaşıtlarına göre oldukça kısadır. Dilleri çıkıntılı yapıdadır. Bu bozukluğa sahip bireylerin avuç içlerinde tek sıra halinde çizgiler görünmektedir. Gözleri normal bireylerin gözlerine göre oldukça fazla küçüktür.

Down Sendromu Gaziantep Rehabilitasyon Merkezleri

Down sendromu erken teşhis edilmesi gereken bir hastalıktır. Erken teşhis ile kişilerin yaşam kaliteleri arttırılmaktadır. Down sendromu Gaziantep ilinde birçok özel eğitim merkezleri bulunmaktadır.  Trizomi 21 sendromlu olan çocukların fiziksel gelişimleri, bilişsel gelişimleri diğer yaşıtlarına göre son derece yavaştır. Ancak erken teşhisle farkında olunan  Trizomi 21 sendromlu bireylerin zeka gelişimlerini ciddi bir artış gözlenebilmektedir.

Rehabilitasyon merkezlerin  Trizomi 21 sendromlu çocukların sosyalleşmesini, gelişimlerini arttırılması amacıyla birçok sosyal, fiziksel, eğitici aktivite eğitimleri verilmektedir. Rehabilitasyon merkezleri son derece uzman kuruluşlardır. Profesyonel sağlıkçıların vermiş olduğu eğitimlerle down sendromlu çocukların fiziksel gelişimleri, sosyal gelişimleri olumlu yönde gelişim sağlamaktadır.

Bu süreçte fizik tedavi hizmetleri de önemli rol oynamaktadır.  Trizomi 21 sendromlu anne karnında testlerle teşhis edilen bir hastalıktır. Dolayısıyla bebeğiniz 3 aylık olduğu zaman fizik tedavi hizmetleri alması gerekmektedir. Bu gerçekleşecek tedaviler fizyoterapistler eşliğinde hassas ve titiz bir çalışma neticesinde gerçekleşecektir. Fizik tedavi hizmetleri sayesinde bebeğinizin motor becerileri başta olmak üzere kas becerileri ve algılama becerileri yoğun bir şekilde gelişim gösterecektir.

Trizomi 21 sendromlu olan çocuklar konuşma becerilerini geç kavrarlar. Normal çocuklara göre daha geç konuşmaya başlarlar. Dolayısıyla dil terapisi oldukça önemli bir hizmet türüdür. Erken teşhisler ve süreklilik gösteren tedaviler sayesinde  Trizomi 21 sendromlu bireyler 2 buçuk 3 yaşlarına geldiklerinde konuşma yetilerini kazanmaya başlayıp, konuşurlar. Elbette ki Gaziantep’de  Trizomi 21 sendromlulara yönelik merkezlerin sayısının fazla olması; şehirde  Trizomi 21 sendromlulara yönelik nitelikli aktivitelerin de var olduğu anlamına gelmektedir.

Gaziantep Down Sendrom Merkezleri

Down sendromunun günümüzde 3 farklı türü bulunmaktadır. Down sendromu Gaziantep şehri hastalığın teşhisinde gelişmiş hastanelere, sağlık kuruluşlarına ev sahipliği yapan bir şehir konumundadır.Trizomi 21 başta olmak üzere Transkolasyon ve Mozaik isimli  Trizomi 21 sendromlu türleri bulunmaktadır. Trizomi 21 down sendromuna sahip çocukların tüm hücrelerinde +1 kromozom bulunmaktadır.

Transkolasyon Trizomi 21 sendromu türüne sahip çocuklarda 21. Kromozomdan farklı olarak aşka kromozoma ilişkili olma halidir. Mozaik türde ise hücrelerin bütününde değildir, sade bir bölümünde +1 21. Kromozom bulunmaktadır. Mozaik  Trizomi 21 sendromlu %3 oranda en az çocuklarda rastlanan Trizomi 21 sendromu türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Trizomi 21 sendrom günümüzde tam olarak tedavisi bulunmamaktadır. Verilen özel eğitimler down sendromlu bireylerin yaşam standartlarını arttırmak amacıyla verilen hizmetlerdir. Hastalığın tam olarak neden dolayı oluştuğu hakkında da günümüzde kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak günümüz itibariyle down sendromlulara yönelik çok sayıda rehabilitasyon süreci de hayata geçirilmektedir.

Gaziantep otizm okulları hakkında detaylı bilgi sosyal medya sayfamızı takip edip bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Reformer Pilates Cihazı  yazımızı okumak ister misiniz?

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp

• Hizmetlerimiz

Dopamin Spor Kulübü

Siz de spor performansınızı arttırmak, ideal kilonuza ulaşmak, beslenme alışkanlıklarınızı kontrol altında tutmak ve diyetisyenimizden spor beslenmesi ve diyet konusunda profesyonel bir destek almak istiyorsanız geç kalmadan Dopamin’e gelin, sağlıkla kalın.

Bize Ulaşın

7/24 Bize Ulaşabilirsiniz.
0543 687 2727

Diyetisyen Galeri

Dopamin Spor Kulübü İletişim

Gaziantep'te hizmet verdiğimiz Otizmli çocuklarımız için Dopamin Spor Kulübü'nü aramaktan lütfen çekinmeyin. Size bir telefon kadar yakınız !

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbeti Başlat
1
Nasıl yardım edebiliriz?
Dopamin Spor Kulübü
Merhaba, size nasıl yardımcı olalım ?