Atölye Çalışmaları

Atölye Çalışmaları

Atölye Çalışmaları

 

Benzer tecrübelere sahip kişilerin bir araya gelerek, belirli zaman aralıklarında, önceden belirlenen bir konu hakkında çalışmalar yaptıkları faaliyetlere atölye çalışmaları denmektedir. Çalışmalara katılan insanlar aynı konu etrafında kendi yeteneklerini sergilemektedirler. Belirlenen konu doğrultusunda yeni bir şeyler üretilmektedir. Bu süreçte insanlar kendilerini zamanla geliştirmeyi hedeflemektedir. Yemek, resim, seramik, drama, bilişim, müzik ve bilim gibi birçok konu hakkında atölyeler düzenlenmektedir.

Hem araç hem de makinelerin kullanıldığı çalışma yerlerine atölye denir. Atölye çalışmaları da atölyelerde gerçekleştirilen çalışmaların tamamına verilen isimdir. Bu tarz çalışmaları herhangi bir makinenin üretiminin yapılmasıyla sonuçlanacağı gibi sanatsal açıdan değeri olan eserlerin de üretilmesi sürecini içine almaktadır. Bu noktada son zamanlarda atölye çalışmalarına olan ilgi ve ihtiyacın etkili bir düzeyde artış gösterdiğini ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Atölye çalışmaları gündeme geldiği zaman karşımıza son derece ayrıntı gerektiren bir süreç çıkar. Bundan dolayı atölye çalışmalarının içerisinde yer alanların bu tür çalışmalara yatkın olması beklenmektedir. Bununla birlikte atölye çalışmalarının üst düzeyde bir kalitede sunulması noktasında atölye çalışmalarının üst düzeyde bir performansın adresi konumunda yer aldıkları ifade edilmektedir.

Atölye Çalışmaları Ne İşe Yarar?

Atölyeler, ortak bir amaç etrafında toplanan insanları geliştirmeye ve beslemeye yaramaktadır. Atölye çalışmaları öncesinde bir konu belirlenir. Bu konu hakkında yetkinliği bulunan insanlar bir araya gelerek, bilgilerini pekiştirmektedirler. Bu tarz aktiviteler  insanların yeteneklerini pekiştirmesinin yanı sıra, ilgi duydukları alanlar ilgili eğitim almalarını da sağlamaktadır. Her yaş grubundan katılımcı bir araya gelmektedir. Katılımcılar arasında cinsiyet, meslek veya yaş gibi ayrımlar bulunmamaktadır. Bu çalışmalar deneyimlerin birbirine aktarıldığı ve etkileşimin arttığı çalışmalardır. Genellikle çalışmaların ardından katılımcılara katılım belgesi verilmektedir.

Atölye Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Farklı herhangi bir konuda atölye çalışmaları düzenlenmektedir. Buradaki amaç insanların bilgilerini pekiştirmektedir. Tasarım, heykel, sanat, resim veya mesleki alanlarda aktiviteler düzenlenmektedir. Çoğunlukla az sayıda katılımcı ile gerçekleştirilmektedir. Bunun nedeni verimliliği artırmaktır. Atölye çalışmasını düzenleyen kişiler, çalışma süresini, mekanını ve ücretini önceden belirlemektedir. Hem eğitimcinin hem de katılımcıların çok önceden plan yapma imkanı bulunmaktadır. Çalışma saatleri dışında yapıldığı için, insanların günlük rutinleri aksamadan, düzenli bir şekilde katılabilmeleri sağlanır.

Atölye Çalışmaları Neden Önemlidir?

Belirlenen konu etrafında farklı deneyimlere sahip insanların bir araya gelmesi oldukça avantajlıdır. Etkinlikler gönüllülük esasına dayandığı için, konuya ilgili ve konuyu seven insanlar bir araya gelmektedir. Farklı deneyimlere sahip insanlar birbirlerine bilgilerini aktarmaktadırlar. Ayrıca insanların o alana karşı ilgisi de artmış olmaktadır. Verilen sertifikalar ise konuyla ilgili uzmanlığı ifade etmektedir.

Özel çocuklar için yazımızı okuyabilirsiniz.  Etkinliklerimizi izlemek için youtube kanalımıza bakabilirsiniz

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp

• Hizmetlerimiz

Dopamin Spor Kulübü

Siz de spor performansınızı arttırmak, ideal kilonuza ulaşmak, beslenme alışkanlıklarınızı kontrol altında tutmak ve diyetisyenimizden spor beslenmesi ve diyet konusunda profesyonel bir destek almak istiyorsanız geç kalmadan Dopamin’e gelin, sağlıkla kalın.

Bize Ulaşın

7/24 Bize Ulaşabilirsiniz.
0543 687 2727

Diyetisyen Galeri

Dopamin Spor Kulübü İletişim

Gaziantep'te hizmet verdiğimiz Otizmli çocuklarımız için Dopamin Spor Kulübü'nü aramaktan lütfen çekinmeyin. Size bir telefon kadar yakınız !

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbeti Başlat
1
Nasıl yardım edebiliriz?
Dopamin Spor Kulübü
Merhaba, size nasıl yardımcı olalım ?