Otizm Tedavi Merkezi

Otizm Tedavi Merkezi

Otizm Tedavi Merkezi

Otizm Tedavi Merkezi

Gelişim bozukluğu problemi olan otizm için günümüzde fayda sağlayan birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Tamamen iyileşmesi mümkün değildir. Fakat alınacak eğitimler sayesinde bireylerin hayat kalitesi artırılır. Günümüzde otizm tedavi merkezi sayısı oldukça fazladır. Müzik terapileri de otizm tedavi merkezi yerlerinde en sık tercih edilen eğitimler arasında yer almaktadır. Çünkü eğlenceli ve dikkat çekicidir. Ayrıca kolay motivasyonu sağlar.  Dolayısıyla dikkat gelişmeye ve hafızaya olumlu etkisi vardır.

PECS Sistemi ve Duyu Bütünleme Terapisi

Temeli davranış analiz ilkelerine dayanmaktadır. PECS uygulamalı bir sistemdir. Amacı ilk seviye iletişim konusunu öğretmektir. Bunun için resimler kullanılır. Genellikle hiç konuşamayan çocuklara verilen bir eğitimdir. Ayrıca konuşmayı geliştirmeye de katkı sağlar.

Dış ortamı duyu organlarımız aracılığıyla algılarız. Duyu organlarını geliştirmek için verilen eğitimler sayesinde otizmi kişilerin günlük hayata uyum sağlamalarına yardımcı olur. Otizm tedavi merkezleri sayesinde otizmli bireylerin sosyal hayatın içerisinde etkili bir düzeyde var olmaları mümkün hale gelmektedir.

Otizmli Çocuklar için UDA ve TEACCH Tekniği

UDA kısaltmasının açılımı uygulamalı davranış analizidir. Burada amaç doğru davranışları öğretmektir. Bunun için ödül ceza yöntemi kullanılır. Dolayısıyla UDA tekniği eğitimini alan otistik çocuklarda doğru davranışlar artırılırken yanlışlar azaltılmış olur. Bu sayede günlük hayata daha fazla uyum sağlarlar. Aynı zamanda öfke sorunu bulunan çocukların bağırma, ısırma gibi problemlerini gidermeye yardımcı olur.

TEACCH programı otizm tedavi merkezi alanlarında Otizmli çocukların başarılı oldukları ve ilgi duydukları alanları bulmayı hedefler. Mesela renkleri ayırmayı seven bir çocuğa nesneleri öğretirken renkler kullanılır. Bu programda PEP-R ölçeği aracılığıyla birçok alandaki gelişim değerlendirmesi yapılmaktadır. Aşağıda değerlendirilen alanlar belirtilmiştir.

 • Algılama
 • Taklit
 • Göz ve el koordinasyonu
 • Sayısal zeka
 • Motor gelişimleri
 • Sözel zeka
 • Bilişimsel

Belirtilen alanlarda düzenli olarak değerlendirmeler gerçekleştirilir. Bu sayede alanlardaki seviyeleri belirlenip gelişimleri takip edilir. Tam da bu noktada otizm tedavi merkezleri etkili faaliyetlerin merkezinde yer almaktadır.

 

Otizmli Çocuklarda Hipoterapi ve Hidroterapi

Bu terapi yönteminde otistik çocuklara hayvan sevgisiyle eğitim verilir. Özellikle ata binmeleri öğretilir. Çünkü dünya genelinde yapılan çalışmalar sonucu otizmli çocuklarda ata binmenin sağladığı birçok yararın varlığı ortaya konmuştur. Bu yüzden aşağıda otistik çocuklarda ata binmenin sağladığı faydalar belirtilmiştir.

 • Hafızanın gelişmesi
 • Motor becerileri
 • Göz teması kurmaları
 • Konuşma yetenekleri

Özellikle otistik çocuklar başta olmak üzere ata binme programları çoğu ülkede gerçekleştirilmektedir. Ayrıca hayvan sevgisi aşılamada da etkilidir. Otizmli bireylerin en büyük problemleri göz kontağı kurma sorunlarıdır. Bunun içinde hipoterapinin önemi büyüktür. Aynı zamanda konuşma becerilerini de artırmaktadır.

Hipoterapide sıklıkla tercihen bir hayvanda yunustur. Otizm tedavi merkezi eğitimi veren yerlerde oyun terapilerinde yararlanılan bir canlıdır. Bunun sebebi olumlu sonuçların elde edilmesidir. Genellikle şişe burunlu olanları tercih edilmektedir. Amerika’da yapılan bilimsel sonucu yunusların otizmli çocukların endorfin salgısına etki gösterir. Bu sayede vücudumuzun savunmasında görevli olan T hücrelerinin üretilmesini hızlandırır.

İnsan vücudunun büyük bir bölümü sudur. İşlemin yapıldığı ortam kısmi olarak yerçekimi kuvveti bulunmaz. Otizimli kişilerin yanı sıra başka engeli olanlara da uygulanan bir terapi türüdür. Otizm tedavi merkezi faaliyetleri gündeme geldiği zaman karşımıza son derece geniş kapsamlı bir faaliyet alanı çıkmaktadır.

Karaniosakral Terapi Uygulaması ve Refleksoloji

Amerika’da geliştirilmiş bir terapi çeşididir. Bu uygulamada otistik bireylerin beyin ve omurga gelişimlerine katkı sağlanır. Terapiyi yapan uzmanlar ellerini kullanarak gerçekleştirir. Yani karaniosakral terapi temel olarak enerjiye dayalıdır. Çocuklardaki parmak emme ya da kendilerine zarar verme gibi kötü alışkanlıkları da giderilir.

Refleksoloji, uzmanlar tarafından parmaklarıyla uygulama yapılacak kişinin ayak tabanındaki bazı bölgelere bastırarak basınç uygulamasıdır. Refleksolojinin otizmli kişilerde etkili olduğu faydalar aşağıda açıklandığı gibidir.

 • Davranış ve duygu problemleri
 • Sindirim sistemlerinde meydana gelen sorunlar
 • Omurilik ve beyin gelişimleri
 • Bazı bağırsak hastalıkları

Refleksoloji eğitimi alan kişiler basınç uygulanacak bölgeler hakkında ayrıntılı bir bilgiye sahiptir. Dolayısıyla sorun olan rahatsızlıkla ilgili olan bölgeyi belirleyip oraya elleri ve parmakları aracılığıyla uygulama yaparlar. Vücuttaki enerjinin her yere orantılı olarak dağılmasını sağlayarak enerji akışını düzenler. Otizm tedavi merkezi kurumlarının hemen hemen hepsinde verilen eğitimlerden biridir.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp

• Hizmetlerimiz

Dopamin Spor Kulübü

Siz de spor performansınızı arttırmak, ideal kilonuza ulaşmak, beslenme alışkanlıklarınızı kontrol altında tutmak ve diyetisyenimizden spor beslenmesi ve diyet konusunda profesyonel bir destek almak istiyorsanız geç kalmadan Dopamin’e gelin, sağlıkla kalın.

Bize Ulaşın

7/24 Bize Ulaşabilirsiniz.
0543 687 2727

Diyetisyen Galeri

Dopamin Spor Kulübü İletişim

Gaziantep'te hizmet verdiğimiz Otizmli çocuklarımız için Dopamin Spor Kulübü'nü aramaktan lütfen çekinmeyin. Size bir telefon kadar yakınız !

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
1
Nasıl yardım edebiliriz?
Dopamin Spor Kulübü
Merhaba, size nasıl yardımcı olalım ?